EET po stotísíciprvé

19. 02. 2016 9:00:00
Ministerstvo financí na svých stránkách uvádí článek „Zavedení EET neohrozí farmářské trhy“. Mám na to úplně jiný názor.

Dále uvádí, že jednou z výhod zavedení elektronické evidence tržeb je právě to, že se jedná o plošné opatření, které zajistí rovné podmínky pro všechny. A také prý, cílem Ministerstva financí ani Finanční správy rozhodně není likvidace farmářských trhů či jiných forem podnikání. Dokonce prý resort financí vychází podnikatelům maximálně vstříc a pomáhá jim při přípravě na online evidenci.

Jak dále MF uvádí, nenařizuje podnikatelům žádné konkrétní zařízení a umožňuje využívat širokou paletu řešení od stávajících pokladen přes tablety až po mobilní telefony. Nebude k tomu zapotřebí žádná certifikace. Každý podnikatel prý tak bude mít možnost zvolit si řešení, které je pro něj nejjednodušší a nejlevnější. Podle odhadů Ministerstva financí, prý u nejmenších podnikatelů půjde jednorázově maximálně o několik tisíc korun. A dokonce prý nejmenší subjekty, které platí daně, nebude pořízení zařízení stát nic. Náklady na vybavení si totiž díky slevě na dani ve výši 5000 korun odečtou od daně z příjmů. Dokonce Ministerstvo financí ví, že pro podnikatele nevzniknou ze zavedení elektronické evidence tržeb žádné měsíční náklady nad rámec připojení k internetu. A sám ministr Babiš je tak vstřícným, že dokonce ve výjimečných případech, pokud by se trhy konaly na místě, kde je prokazatelně problém s připojením k internetu, lze požádat Finanční správu o zjednodušený (offline) režim a data zasílat do 5 dní.

Jsem rád, že tohle všechno ministerstvo financí ví a odhadlo. Jsem rád, že ministr financí se tak dojemně stará o drobné podnikatele a živnostníky, fakt. A jsem neskonale rád, že Ministerstvo financí usoudilo, že to ty nejmenší podnikatele nebude stát nic. Prý si ty náklady mohou odečíst z daní. Jenom ministerští nějak zapomněli, že aby bylo možno odečítat, je nutno nejprve vydělat. Ale to jim nezazlívám, vždyť oni, ani jejich ministr neví, co to je vydělat. Úředníci mají své jisté, jsou placeni státem, bez ohledu na to, jakou hovadinu vymyslí a kolik peněz prošustrují, jejich pan ministr podniká dokonce tak výborně, že nebýt pobíračem státních dotací, tak už přišel na buben.

Aby pan ministr rozptýlil i zbylé obavy tak nám sděluje, že zaevidování tržby proběhne okamžitě, celá transakce nebude trvat déle než platba kartou. Prý, podle zkušeností ze zahraničí, je například průměrná doba odezvy cca 0,3 vteřiny. Podle zkušeností z ČR je průměrný plat přes 26 tisíc, že? A dále říká, „v případě výpadku spojení, kdy podnikatel neobdrží do několika vteřin unikátní kód, vytiskne pokladní zařízení účtenku bez něj a opatří ji zjednodušeným elektronickým podpisem. Data pak budou automaticky odeslána na Finanční správu do 48 hodin po zaevidování, a to dávkou. Nehrozí tedy ani tvorba front z důvodu případného výpadku internetu“.

A ejhle, pokladní zařízení vytiskne účtenku bez něj a opatří ji zjednodušeným elektronickým podpisem. Jak to jde dohromady s tím, že nenařizuje podnikatelům žádné konkrétní zařízení a umožňuje využívat širokou paletu řešení od stávajících pokladen přes tablety až po mobilní telefony? Nebo snad některý podnikatel vlastní telefon s tiskárnou a pokladnou? Kolik podnikatelů vlastní nějaké pokladní zařízení, které nejenom že umí komunikovat s FS ohledně přidělení unikátního kódu, umí zjednodušený elektronický podpis a navíc bude umět si pamatovat jaká data má odeslat na FS v případě výpadku spojení a v jaké dávce, jak má ta odesílaná věta té dávky vypadat?

Nezapomněl někdo na MF, že drobný podnikatel v kamenné prodejně má nějaký účetní systém, pokladny a to vše bude muset předělat na komunikaci s Finanční správou? Že bude muset zakoupit nové pokladny, které budou umět vytisknout unikátní kód a k tomu upravit příslušné programy? A že to rozhodně nebude stát oněch avizovaných 5 tisíc, ale mnohem víc? Že u trhovců to probíhá tak, že při prodej zboží sice vystaví účtenku, může mít i pokladnu, ale teprve po příjezdu domů přenáší data do systému?

A najednou MF nařídí trhovcům, aby svůj systém propojili tabletem, mobilem, nebo čímkoliv jiným a to tak, že na nějakém zařízení vytiskne účtenku – párek v rohlíku – to se propojí s jeho mobilem, ten odešle data kamsi na FS, to mu přidělí číslo a následně mobil dá povel k vytištění účtenky. Opět nová pokladna, program, možná i mobil a program v něm, zcela jistě záložní zdroj energie.

Schválně si někdo změřte, jak dlouho trvá v nějakém obchodním domě po zadání pinu propojení se systémem, schválení platby a zahájení tisku účtenky. Trvá to 0,3 vteřiny? Ani náhodou. A to mají všechna taková místa pevné připojení linkou. Schválně, zkuste si někdy mobilem připojit, nejlépe někde v zapadlé vísce, na facebook. Vzdáte to, protože se vám nebude chtít čekat na natažení stránky. Ale ono to pořádně nechodí ani v menších městech.

Vzpomínám si, jak jsem před r. 89 pracoval v prodejním oddělení jednoho strojírenského podniku. A dostali jsme úkol vytvořit plán, kolik kterých výrobků se prodá v r. 2050. Když šéf odešel, podívali jsme se po sobě, každý vytáhl z peněženky dvacku, já jako nejmladší jsem pro tu lahvinku došel a plánovali jsme. A mám dojem, že podobně plánovali náklady státu i podnikatelů, daňové výnosy i vše okolo EET na Ministerstvu financí. Jen nevím, zda tu lahvičku platil ministr, nebo si ji koupili ze svého.

Autor: Josef Lebduška | pátek 19.2.2016 9:00 | karma článku: 30.38 | přečteno: 820x

Další články blogera

Josef Lebduška

Fiskální pakt, nebo dluhová past?

Poslanci schválili 1.11. 2018 přistoupení k fiskálnímu paktu EU. Fiskální pakt, jinak Smlouva o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii, má podle vlády stabilizovat veřejné finance a zabránit zadlužování.

11.11.2018 v 8:40 | Karma článku: 23.57 | Přečteno: 395 | Diskuse

Josef Lebduška

Gender nadevše

Dočetl jsem se ve zprávách, že Česká ženská lobby podala ve čtvrtek trestní oznámení na kněze Petra Piťhu kvůli kázání, které pronesl v katedrále svatého Víta na konci září.

12.10.2018 v 8:00 | Karma článku: 37.89 | Přečteno: 1400 | Diskuse

Josef Lebduška

Auta ze silnic

Motto: Eurokomisařce pro dopravu Violetě Bulc se nelíbí, že se na silnicích umírá a nepřišla s ničím menším, než auta ze silnic odstraňovat.

18.5.2018 v 8:00 | Karma článku: 24.93 | Přečteno: 591 | Diskuse

Josef Lebduška

Sčítání na obzoru

Tak je to zase tady. Stát potřebuje - tedy spíš pár dobře placených lidí potřebuje ukázat, že jsou k něčemu užiteční. Budeme se sčítat.

11.5.2018 v 8:00 | Karma článku: 25.91 | Přečteno: 467 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Pavel Hewlit

Původně jsem dneska napsal jiný článek

Na jeho začátku byla tato věta: Nezlobte se na mě, ale některé věci se prostě nedělají. Jako třeba vyhazovaní darů oslavám do koše. A než se do mě pustíte, chvilku si popovídáme.

17.11.2018 v 13:06 | Karma článku: 12.35 | Přečteno: 125 | Diskuse

Libuše Palková

Hexakosioihexekontahexafobie

Dnes je můj blog s číslem 666 a tak mi nedá, abych se nepozastavila nad číslem zvaným také jako číslo šelmy, či antikrista. Načasovala jsem ho na 13 hodinu, neboť i třináctka je považována za neblahé číslo, takže fobie na druhou.

17.11.2018 v 13:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

David Vlk

Dopadne to dobře !

Někdy máte pocit, že tomu světu kolem sebe už nerozumíte. Nerozumíte tomu, proč skoro třicet let po Sametovce je předsedou vlády bývalý spolupracovník STB, který se i dnes chová jako arogantní generální tajemník?

17.11.2018 v 10:07 | Karma článku: 19.63 | Přečteno: 422 | Diskuse

Michal Pohanka

Multimilionáři s morálním Jo-jo defektem a mesiášským komplexem

Tihle vataři to roupama myslí se světem dobře, když už je omrzelo 58. lamborgini a tygr v obýváku. Realizace ale občas drhne. Posnídali totiž Šalamounův exkrement, mágové jedni intelektuální a spasitelé univerza.

17.11.2018 v 9:06 | Karma článku: 11.18 | Přečteno: 302 | Diskuse

Helena Vlachová

Kam až jsme dospěli

Dnes je 17. listopad. Je to významné datum v dějinách naší země. Rok 1939, kdy zemřel student Jan Opletal, jenž byl mezi těmi, kteří protestovali proti narůstajícímu fašismu. 17. listopad 1989...

17.11.2018 v 8:12 | Karma článku: 16.50 | Přečteno: 475 | Diskuse
Počet článků 41 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1225

Chci komentovat události veřejného života, jak je vidím já.

Najdete na iDNES.cz