Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Politika, ekonomika, utrácení

V r. 2000 byla přijala strategie vytvořit z EU do r. 2010 „nejdynamičtější a nejkonkurenceschopnější ekonomiku světa založenou na znalostech, schopnou udržitelného hospodářského růstu, vytvářející kvalitní pracovní příležitosti.

K tomu v r. 2012 EK vydala  prohlášení  ústy, dnes již bývalého, komisaře pro průmysl a podniky Antonio Tajaniho, že EU v oblasti podnikání za svými konkurenty zaostává a nevyužívá plně svůj potenciál.

Co se od té doby změnilo.  Po 17 letech příprav a investici 10 miliard eur začal fungovat evropský satelitní navigační systém Galileo.  Poprvé se zmínka o systému Galileo objevila ve sdělení EK v r. 1999. Hlavním gestorem programu Galileo je EK, která k tomu pověřila agenturu GSA.  Navigační systém Galileo má celkem tvořit alespoň 24 provozních družic a šest družic záložních. V r. 2016 se ve vesmíru nacházelo 18 družic a zbývajících 12 by mělo být vypuštěno do roku 2020. Podle představ EK je to cesta k nejdynamičtější a nejkonkurenceschopnější ekonomice světa. Co na tom, že jediný běžně dostupný přístroj na našem trhu je čínský Huawei Mate 9, evropský pokrok se přeci zastavit nedá.

Zatím však jen sliby. Galileo totiž stále nemá na obloze dostatečný počet satelitů a musí využívat konkurenci.  Až prý bude evropský systém plně funkční, má mít přesnost určení na metr, což překoná současnou přesnost GPS, která určuje cíl v řádech několika metrů. Placená verze Galilea pak má být přesná dokonce na centimetry.

A jaká je skutečnost? Satelity tedy krouží na oběžné dráze, vysílají signál a bez konkurenčních satelitů se zatím neobejdou. Zatím? Zatím se ukazuje, že EU tohle nějak nezvládla. Ona nejdynamičtější a nejkonkurenceschopnější ekonomika světa založená na znalostech tak nějak podcenila vývoj. K tomu, aby bylo možno určit přesnou polohu na Zemi, potřebuje systém jednotný čas. Proto jsou v každé družici dokonce čtvery atomové hodiny určující čas s přesností na nanosekundy a z rozdílu časů přijímaných z jednotlivých družic je vypočtena poloha.

Problém však je, že tyto hodiny nějak selhávají, v některých družicích dokonce už z původních čtyř, fungují pouze dvoje hodiny. A tak se o systému spuštěném s velkou pompou v závěru loňského roku tak nějak přestává mluvit. Ono totiž nelze družici stáhnout zpět na zem a hodiny jednoduše vyměnit. Proto se lehce může stát, že systém Galileo bude jedním z nejlepších systémů na světě, tedy alespoň co do ceny a počtu družic, protože místo původně plánovaných 30 satelitů jich bude ve vesmíru kroužit 60 a ani to nemusí být konečné číslo.

Tedy GNSS (Global Navigation Satellite System), - Galileo, řádně zamotává hlavu společnostem, které ho hodlaly využít. A to například v pozemní dopravě, včetně dopravy železniční, kdy měly být vyvinuty nové železniční aplikace týkající se bezpečnosti založené na tomto systému.

Jak upozorňují mnozí odborníci,  Budování Galilea je nejdražší společnou investicí členských zemí EU s náklady více než 10 miliard EUR a má pouze prestižní význam. Ředitel firmy OHB-System, která dodala prvních 14 satelitů, Berry Smutny, byl propuštěn poté, když podle WikiLeaks označil projekt za "stupidní nápad". Řekl, že jde o nadbytečnou alternativu k GPS a "vyhozené peníze evropských daňových poplatníků". Odborníci také upozorňují, že je to pouze politická otázka, EU chce mít svůj systém. GPS je teď sice méně přesný, než bude Galileo, ale až bude fungovat Galileo, bude GPS přesnější než je teď, protože fyzikální principy obou systémů jsou stejné, tedy přesnost bude zhruba stejná. Galileo tedy nepotřebujeme. Systémy GPS i Glonass poskytují stejnou službu s velmi podobnými parametry, jen u GPS nejsou dostupné vojenské signály, stejně tak i u Glonassu. Přitom civilní verze zajišťuje dostatečnou přesnost, zvláště jsou-li podporovány další infrastrukturou.

Tedy potká systém Galileo podobný osud jako větrnou farmu za tři miliardy na výrobu elektřiny při melanéském zastoupení EU na souostroví  Vanuatu?  Taky se musíte kouknout na mapu?  Navíc tam EU vybudovala ještě hřiště na kriket. Dodnes ve farmě nebyl vyroben ani kilowat, co je s hřištěm to nikdo neví, protože toto zastoupení EU bylo zrušeno. 

Autor: Josef Lebduška | pondělí 30.1.2017 8:00 | karma článku: 15,50 | přečteno: 253x
  • Další články autora

Josef Lebduška

Rozpad EU na obzoru?

Spolu s blížícím se koncem roku se, ostatně stejně jako každý rok, se rojí předpovědi, co vše nás čeká v roce 2019.

28.12.2018 v 8:00 | Karma: 21,69 | Přečteno: 662x | Diskuse| Politika

Josef Lebduška

Fiskální pakt, nebo dluhová past?

Poslanci schválili 1.11. 2018 přistoupení k fiskálnímu paktu EU. Fiskální pakt, jinak Smlouva o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii, má podle vlády stabilizovat veřejné finance a zabránit zadlužování.

11.11.2018 v 8:40 | Karma: 25,04 | Přečteno: 478x | Diskuse| Politika

Josef Lebduška

Gender nadevše

Dočetl jsem se ve zprávách, že Česká ženská lobby podala ve čtvrtek trestní oznámení na kněze Petra Piťhu kvůli kázání, které pronesl v katedrále svatého Víta na konci září.

12.10.2018 v 8:00 | Karma: 38,01 | Přečteno: 1464x | Diskuse| Politika

Josef Lebduška

Auta ze silnic

Motto: Eurokomisařce pro dopravu Violetě Bulc se nelíbí, že se na silnicích umírá a nepřišla s ničím menším, než auta ze silnic odstraňovat.

18.5.2018 v 8:00 | Karma: 25,36 | Přečteno: 611x | Diskuse| Politika

Josef Lebduška

Sčítání na obzoru

Tak je to zase tady. Stát potřebuje - tedy spíš pár dobře placených lidí potřebuje ukázat, že jsou k něčemu užiteční. Budeme se sčítat.

11.5.2018 v 8:00 | Karma: 26,28 | Přečteno: 473x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Tuleja vzdal nominaci na ministra, připustil selhání. Fiala rozhodnutí vítá

3. května 2024  14:19,  aktualizováno  15:20

Pavel Tuleja se vzdal nominace na post ministra pro vědu, výzkum a inovace. Připustil selhání v...

Vagony po nehodě u Klínce odklidí dopravce. Policie zahájila úkony trestního řízení

3. května 2024  11:11,  aktualizováno  15:17

Policie prověřuje čtvrteční vykolejení osobního vlaku bez strojvůdce poblíž Klínce u Prahy pro...

Tramvaj srazila chlapce, který přebíhal přes ulici. Skončil v nemocnici

3. května 2024  15:03

Záchranáři převezli v pátek ráno do nemocnice šestiletého chlapce, kterého srazila v Plzni tramvaj....

Do školy v Litvínově vnikl muž. Policie ho zadržela poblíž kvůli jiné krádeži

3. května 2024  8:31,  aktualizováno  14:23

Desítky policistů, hasiči i záchranáři se ráno sjeli k litvínovskému gymnáziu. Důvodem bylo...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 42
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1225x
Chci komentovat události veřejného života, jak je vidím já.

Seznam rubrik